WWR: Dziedzictwo, Dacja część 5

Adamclisi
To scenariusz, który w podręczniku zamyka kampanię legionistów w Dacji, tytuł o tyle niefortunny, że podobnie jak w założeniach przygody, także i tutaj postaci graczy z założenia nie brały udziału w bitwie pod Adamclisi. Dodam tylko, że pomysł na kampanię mam ciut bardziej rozbudowany, więc do Dacji bohaterowie jeszcze powrócą, ale do rzeczy. Tym razem w legionistów wcielili się:
Kevin – tesserarius Optimus Furius Sulla,
Maro – Spurius Tantus Inerceptore,
Paladyn – Iusefus Flavius Hostes,
Triki – dekurion Neron Tytus Gaius,

Zwiad
Legiony rzymskie pod dowództwem cesarza Trajana przygotowują się do długo wyczekiwanej wielkiej bitwy, która ma rozstrzygnąć konflikt, rozpoczęty jeszcze za czasów Domicjana. Wszystko wskazuje na to, że do starcia dojdzie pod Adamclisi, gdzie zbiera się armia Decebala, ale cesarz obawiając się pułapki Daków, sprawdza dokładnie teren wokół planowanego starcia. Podczas jednego z rekonesansów dekuria  dowodzona przez tesserariusa Optimusa Sullę zapuszcza się na tereny, na których niegdyś stacjonowała.

Po przetrzebieniu całej centurii w ostatniej przygodzie, w dekurii pozostało raptem kilku legionistów. Optimus awansował, a miejsce dekuriona zajął Neron Tytus Gaius (awans fabularny z nadania Optimusa Sulli, mina Mara bezcenna), któremu ze starego składu oddziału pozostał jedynie Spurius Tantus Inerceptore. Oddział został uzupełniony o medyka zwanego z racji pochodzenia Grekiem, syryjskiego kucharza o przydomku Kebabus, krzepkiego żołnierza zwanego Kowalem oraz dwóch legionistów przerzuconych z Brytanii: Piktusa i zwiadowcę Iusefusa Flaviusa (Pladyn), który jak sam mówi nie jest przesądny, bo to przynosi pecha. Pozostałych trzech członków oddziału z imienia nie pamiętam.

Dekuria po nocy spędzonej w strażnicy Paorta nie stwierdziła zagrożenia, ale dla świętego spokoju postanowiła jeszcze odwiedzić wieś Livezi, a tu dowiedziała się dwóch ciekawych rzeczy. Po pierwsze kochanka Optimusa, wiedząca Bendis była brzemienna i jakiś czas temu opuściła wieś. Teraz dziecko ma już pewnie kilka miesięcy, a wiec Optimus jest ojcem. Po drugie zaś starszy wsi Samir, który był informatorem dekurii,  słyszał plotki o oddziałach Daków ukrywających się w okolicy.

Podążając tym tropem oddział natrafił w lesie na ślady polowania i to takiego, w którym ustrzelono około dwudziestu sztuk dziczyzny, a następnie zapakowano ją na wóz. Podążając tropem dekuria trafiła na sporych rozmiarów kryjówkę Daków, znajdującą się we wsi położonej w kotlinie nieopodal wodospadu. Przed planowanym atakiem drużynę powstrzymała liczebność wroga – bagatela 10 000 – oraz obecność więcej niż jednego dawnych władców – strzygan.

Trajan
Raport z rekonesansu zostaje niezwłocznie przekazany centurionowi, a ze względu na obecność strzygan także staremu znajomemu, kapłanowi Epictetusowi. Wieczorem drużyna, która nie zdążyła jeszcze odpocząć otrzymuje wezwanie i jest eskortowana przez pretorian do samego cesarza Trajana. Oczywiście każdy chciał zobaczyć cesarza z profilu, tak aby mieć porównanie z obecnie bitą monetą i pewność z kim rozmawiają…

Na spotkaniu obecny jest też Epictetus, który dość szybko wyjaśnia, że Trajan także jest członkiem zakonu Synów Salomona, więc można przy nim mówić otwarcie o rzeczach nadnaturalnych i liczyć na pełne zrozumienie. Cesarz i kapłan uważają, że Decebal chce związać legiony bitwą pod Adamclisi, a wówczas dowodzone przez strzygan oddziały zaatakują od tyłu, zbierając krwawe żniwo przerażenia terroru i śmierci. Kapłan ułożył plan działania, w którym sporą rolę odegrają zaufani ludzie (czytaj drużyna), a cesarz w pełni go zaakceptował.

Plan Epitectusa
Legion X Gemini na cele z naszymi bohaterami oraz ze wsparciem kohorty łuczników wyruszy zmierzyć się z armią dowodzoną przez strzygan. Zadaniem jest oczywiście rozbicie sił Daków, ale z pewnością nie będzie to łatwe. W przypadku porażki, należy jak najdłużej zatrzymać wroga, aby dać Trajanowi i jego legionom jak najwięcej czasu na uporanie się armią Decebala pod Adamclisi.

Gdy legion zaatakuje wojska strzygan, bohaterowie mają niepostrzeżenie zakraść się nad urwisko nad wsią i zniszczyć tamę. Zalewająca wieś woda nie uczyni większych szkód, będzie jej po prostu niewiele, ale z wiedzy kapłana wynika, że spowolni strzygan, co da jakiekolwiek szanse w walce z nimi. Ponadto bohaterowie otrzymują fiolkę z wodą poświęconą przez kapłanów wszystkich znaczniejszych rzymskich bogów. Epictetus wierzy, że wrzucenie jej do spadającej na wioskę rzeki, powinno znacznie pomóc w pokonaniu nieumarłych bestii.

Atak
Gracze decydują, że Optimus pozostaje w „sztabie” jako doradca i będzie odpowiedzialny za atak głównych sił, a jego Wiedza: Strategia i fuksy zostaną wykorzystana do testów podczas bitwy. Ponadto aa sekretną akcję wyruszają minimalnym składem, licząc że uda im się pozostać niezauważonymi. Zatem na urwisko nad wsią wyruszają Neron, Spurius, Iusefus i Kowal.

W drodze na szczyt urwiska bohaterowie napotykają czteroosobowy oddział straży, który „zdejmują” przy pomocy pilum, nawet nie wszyscy musieli oddać drugi rzut. Następnie natrafiają na budynek będący spiżarnią strzygoni, tuzin poćwiartowanych ludzkich ciał wisi tu na hakach, robi się nieprzyjemnie. A potem już tylko tama.

Na dole bitwa rozpoczyna się nim gracze docierają do tamy, Dakowie mają przewagę liczebną i lepszą pozycję, al. Legioniści są zdeterminowani, lepiej wyszkoleni i karni, na początku bitwy to oni otrzymują minimalną przewagę. Tymczasem na tamie, bohaterowie nie są sami, z góry atakują ich służące dawnym panom strzygi, nieumarłe bestie o ciałach orłów zakończonych głowami wampirzych wiedźm. Strzyg jest dziesięć, a bohaterowie mają tylko pięć rund na uzyskanie pięciu sukcesów w teście siły, a potem mogą zostać zauważeni przez strzygan u stóp wodospadu. Iusefus i Kowal rozbijają młotami tamę, a Neron i Spurius powstrzymują przeciwników.

Akcja kończy się sukcesem, ale nie bez strat, Kowal jest nieprzytomny, a Iusefus „dorobił się” dwóch ran. Neron wlewa zawartość fiolki do zalewającej wieś rzeki, kilka chwil potem strzygonie zapadają w letarg, a pozbawieni dowództwa Dakowie otrzymują potężny cios od Rzymian. Legion prowadzony geniuszem militarnym Optimusa rozbija przeciwników w drugiej turze bitwy. Spurius i Neron rzucają się w dół z wodospadu i już po chwili są we wsi, gdzie krążąc między zdezorientowanymi, poddającymi się Dakami dekapitują strzygan.

Awans
Po przygodzie trzech z gracz „wskoczyło” na rangę Doświadczony, więc zgodnie z zasadami korzystali ze swojej szansy na awans. Optimus miał dużą szansę na zostanie optio, sprawiała to suma punktów za jego przewagi przywódcze, zdobyte nagrody i „łupy”. Biorąc pod uwagę dowodzenie w bitwie, przed rzutem powiedziałem, że wynik powyżej 20 da oczywiści zgodnie z zasadami awans, ale jeśli wynik przekroczy 30, Optimus zostanie centurionem. Suma wyniosła jeśli dobrze pamiętam 35.

Dekurion Neron dzięki farciarskiemu rzutowi został awansowany na  tesserariusa, do nadrobienia pozostały mu jedynie „sprawy papierkowe”, czyli wykupienie odpowiednich umiejętności.

Spurius ponownie nie miał szczęścia przy rzucie kością, ale też szanse matematyczne miał najmniejsze. Ale od czego są koledzy? Dekurionem zrobili go nowy centurion i tessarius, ale podobnie jak u Nerona, tu także do nadrobienia zostają sprawy formalne.

Wojska Decebala bez wsparcia prowadzonej przez strzygan armii doznały pod Adamclisi dotkliwej porażki. Po zwycięstwie Trajana nadszedł czas na tryumf, a ten najlepiej świętować w Rzymie…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Raporty z sesji, Savage Worlds, Weird Wars Rome. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „WWR: Dziedzictwo, Dacja część 5

  1. triki pisze:

    Kronikarz nie jest chyba z Rzymu. 🙂
    Optimus przeprowadził perfekcyjny atak. Pomimo tego, że wróg się bronił w forcie i miał przewagę liczebną, to (rzuty) były dekurion dał czadu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s