Krzyżowcy z Bursztynowego Wybrzeża – kampania w pigułce

Nasza „bursztynowa” kampania zbliża się nieuchronnie do końca, kolejna sesja dokładnie za tydzień, więc bardzo fajnie będzie odświeżyć sobie pamięć, zapoznając się z materiałem, który przygotował dla Smartfox. Przed wami Kampania w pigułce: chronologia kluczowych wydarzeń, spis wszystkich bohaterów niezależnych, którzy przewinęli się przez nasze przygody, krótki opis lokacji, a na deser mapa naszej komturii.

cotac

Chronologia wydarzeń

 1. Wiosna 1234 – Ascheraden, rajd Żmudzinów i rozbicie go przez Kawalerów Mieczowych, odbicie Tekli.
 2. Jesień 1234 – Asheraden i Aškere, święto zmarłych wśród pogan (Velu laiks), śledztwo w Aškere związane z duchami przodków, pierwsze spotkanie z Vilkacis.
 3. Wiosna 1235 (konkretnie Wielkanoc) – Asheraden, pani Dźwiny Staburadze prosi o pomoc w przepędzeniu zła z wyspy, starcie z Velnsami (pogańskie diabły).
 4. Lato 1235 – Ascheraden, osada Sefardyjczyków, przybycie Siclanda de Vereches (opętanego przez diabła templariusza) wraz ze swoją kompanią, bitwa w obronie osady Sefardyjczyków.
 5. Późna jesień 1235 – Aizkraukle i Aškere, starcie z wiedźmą, która porwała dzieci łatgalskie, objawienie Spidali córki miejscowego kniazia, jako wiedźmy vilkacis
 6. Późna jesień 1235 – wyprawa do Rygi, atak bandy najemników dowodzonych przez vilkacis, którzy próbują porwać Teklę. Starcie w okolicy zapomnianej wieży.
 7. Zima 1236 – Ryga, intrygi miejskie i stosowne przygody, incydent z genitaliam vilkacis na bramie kościoła, ubicie ojca Carolusa opętanego przez vilkacis, odrzucenie awansów Wilhelma z Modeny przez Schmetterlinga.
 8. Wiosna 1236 – podróż morska do Gdańska, bitwa morska z łatgalskimi piratami.
 9. Wiosna 1236 – Podróż do Kulm, a potem w głąb krainy Prusów, by uratować toczonego przez chorobę von Balka. Starcie z vilkacis w jaskiniach nieopodal świętego drzewa Prusów.
 10. Lato 1236 – Pomiędzy Kulm a Gdańskiem. Starcie z rzymskimi legionistami podróżującymi poprzez mgłę i czas.
 11. Wiosna-lato 1237 – Ascheraden, Aškere – śmierć Maksisa, starszego Askere, tajemnicze morderstwa, które zaogniają relacje między chrześciajanami z Ascheraden a poganami z Aškere. Starcie z bandąnajemników na usługach vilkacis.
 12. Jesień 1237 – Ascheraden, sabotaż ze strony miejscowych duchów (pukis) oraz obrona Ascheraden przed atakiem vilkacis i ich sług – velnów. Przybycie do osady albigensów oraz Rambauta de Vaiqueras (truwera).
 13. Zima 1237 – Ascheraden, dwór von Urner (późniejszy von Vikste), klasztor Gottelheim, Vietalva – Dziewica w bryle lodu, śledztwo w sprawie morderstwa na pięknej mniszce i starcie z bandą Le Gauchera, oddanie dworu Olivierowi, mieszańcowi syryjsko-germańskiemu.
 14. Zima 1237 – Ascheraden, dwór von Vikste), wesele Olivera i Agnise van Vikste, turniej rycerski i konflikt rycerza Vulfoliaca de Creusot z truwerem Raimbautem de Vaiqueras, starcie z demonem, który przybył po duszę rycerza.
 15. Lato 1238 – Ascheraden, bractwo św. Łazarza (trędowaci), otrzymawszy ziemię od Georga von Altruppina, wprowadza swój plan w życie, przywołując cztery piekielne demony. Epickie starcie z demonicznymi sługami i uratowanie dwunastu dziewic. Blanka szturmem zdobywa siedzibę trędowatych i morduje ich po ostatni wrzód z ropą.
 16. Jesień 1238 – kraina kniazia Borzywita, bajkowa przygoda z krasnoludkami i Najeźdźcami.
 17. Wiosna 1239 – zamieszanie z żuchwą św. Sifridusa, pazernym opatem Hernulfem z Agnesettin oraz diabelskim Rogerem von Scheusalem.
  1. Lato 1240 – jeźdźcy diabła – Mongołowie najeżdżają Ascheraden. INWAZJA IN PROGRESS

culm03

Bohaterowie niezależni (według alfabetu, łacińskiego)

Adalwolf – niemiecki weteran walczący niegdyś w armii biskupa Rygi. Obecnie osiedleniec na terenie komturii. Prowadzi gospodarstwo w pobliżu Vietalvy.

Agnise van Vikste – sprytna siedemnastoletnia (w 1237) dama z rodu van Vikste z Rygi. Przyrzeczona Hunoldowi von Urner, obecnie żona Oliviera.

Akselis Konwertyta († 22 września 1236) – ochrzczony Liw, steward na Ascherdane, dowódca wojsk posiłkowych, poniósł śmierć pod Szawłami (22 września 1236) w boju z Litwinami.

Amdusjas – demon, który potrafi przybrać postać jednorożca, sługa Asmodeusza.

Andra († jesień 1234) – ragana (wiedźma, kapłanka) wioski Aškere, mądra, przyjazna. Zginęła z łap vilkacis, wspomagając braci zakonnych w walce z wilkołakiem.

Andrealfus – demon, który potrafi przybrać postać pawia, sługa Asmodeusza.

Anneke von Klutzheim († zima 1239) – właścicielka ziem Klutzheim sąsiadujących z komturią Ascheraden. Na chwilę obecną Klutzheim przeszło od opiekę Zakonu, po tym jak Anneke wyzionęła ducha ze starości.

Ariadne – piękna tancerka o kruczych włosach, Łatgalka, niewolna należąca do kowala Wernera.

Arnulfus – opat benedyktynów z Gottelheim. Starszy, mądry człowiek, wierzy w ludzkie dobro oraz Boską sprawiedliwość.

Carolus († zima 1236) – egzorcysta biskupa Nicholasa z Rygi, niezwykle pobożny, ale wrodzona krwiożerczość popchnęła go w łapy vilkacis, w jednego z nich się zmienił. Zginął, zamęczonych przez Uwego w Rydze.

Caspar – przeor benedyktynów z Gottelheim. Liczący ponad 50 lat kapłan, fanatyczny, przesądny i skłonny do autorytarnego osądu.

Christoph van Vikste – czternastoletni (w 1237) brat Agnise van Vikste. Odważny, młody, wrażliwy szlachcic.

Dąbała z Pacierza – polski rycerz, poza wyglądem (niski i przypominający bekę piwa) w pełni przypomina swego przyjaciela, Spytka z Nienacka.

Dēkla – łatgalska wieśniaczka, której dzieci (Bakis i Egle)porwały vilkacis późną jesienią 1235.

Dietrich von Grüningen – mistrz krajowy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego, a następnie, po inkorporacji Zakonu Kawalerów Mieczowych i śmierci von Balka mistrz krajowy Liwonii. Zimny, poważny, o niezwykle przenikliwym spojrzeniu.

Dominic de Marseilles – zarządca, administrator i dyplomata Zakonu Kawalerów Mieczowych, który podpisał porozumienie o połączeniu zakonu z Krzyżakami. Gadatliwy i nieco tchórzliwy.

Frater Ollo († lato 1238) – przywódca Bractwa św. Łazarza, trędowatych, których złożyli hołd szatanowi. Dawniej rycerz Sigismund von Götting, znajomy Georga von Altruppina z Brandenburgii. Zabity w szturmie knechtów zakonu dowodzonych przez Blankę van Meer na ufortyfikowaną osadę bractwa.

Gatis († jesień 1234) – łatgalski młodzieniec nienawidzący niemieckich i chrześcijańskich najeźdźców, wilczy biegacz (pierwsza forma vilkacis), zmarł po utracie duszy.

Gerulf – benedyktyn z Gottelheim, świetny zielarz i medyk, spokojny i mądry człowiek.

Glasja-Labolas – demon, który potrafi przybrać postać psa ze skrzydłami Gryfa, sługa Asmodeusza.

Guido – franciszkanin wysłany przez Georga von Altruppina do Aškere. Początkowo wierzący chrześcijanin, coraz bliższy przejścia na wiarę łatgalską.

Hermann von Balk († marzec 1239) – landmeister (mistrz krajowy) Krzyżaków w Prusach, założyciel Kulma (Chełmna) Thorna (Torunia), obecnie mistrz krajowy Kawalerów Mieczowych, prawy, choć bezlitosny. Doskonały i twardy zarządca, rycerz i dowódca. Schorowany zmarł w Würzburgu.

Hermann von Buxhövden – biskup Dorpatu, pożąda bardziej ziemskiej niż duchowej władzy, jednak znany jest przy tym ze swej sprawiedliwości i rozsądku.

Hernulf z Agesettin – pazerny opat z pactwa Agesettin spalonego w wyniku najazdu Żmudzinów. Miał chrapkę na relikwię św. Sifridusa, co doprowadziło do dość ostrego konfliktu z komturem Georgiem von Altruppinem (chwilowo przysechł ów konflikt).

Hunold von Urner († zima 1237) – rycerz i właściciel dworu na terenie komturii. Jak się okazało tchórz i gwałciciel, który porzucił swą przyszłą żonę (Agnise van Vikste) w łapach Le Gauchera oraz zgwałcił i zamordował Roswithę. Zginął w pojedynku z ręki Oliviera.

Izaak – przywódca gminy Sefardyjczyków, którzy osiedlili się na terenie komturii.

Kirs – stara pruska wiedźma, która poprowadziła Kawalerów Mieczowych przez Prusy do świętego drzewa, gdzie starli się z vilkacis.

Kriwe – najważniejszy z pruskich żerców (kapłanów).

Laemis – (35 lat w 1240) starszy wioski Dzukste.

Le Gaucher († zima 1237) – turkopol i porucznik żołnierzy eskortujących Agnise von Vikste. Zdecydował się porwać dziewczynę i ze swoimi najemnikami zająć się banditierką na pograniczu. Zabity podczas ataku Kawalerów Mieczowych Georga von Altruppina.

Lucien z Normandii († lato 1235) – brat zakonny z Ascheraden, cyniczny, ale przy tym lojalny wobec przyjaciół i doskonały kompan do kielicha i polowań na dziewki, poniósł śmierć zamordowany przez opętanych templariuszy.

Maksis († wiosna 1237) – starszy wioski Aškere, starszy, lecz silny mężczyzna, dobry przywódca, który pragnie dla swoich ludzi spokojnego życia, zamordowany przez najemników vilkacis.

Nicholas – biskup Rygi, rywal Kawalerów Mieczowych.

Oliver – ocalały z bitwy o osadę sefardyjska templariusz (stracił rękę). Po egzorcyzmach osiadł w Aškere, gdzie szkoli miejscowych i broni osady.

Olivier von Vikste – żołnierz Le Gauchera, który sprzeciwił się jego buntowi. Mieszanie niemiecko-syryjski zakochany w Agnise von Vikste. Po pasowaniu na rycerza (przez Georga von Altruppina) przejął dwór po Hunoldzie von Urner. Doskonały wojownik, rycerski i szlachetny.

Oruchan – wielki (prawie 2 metry wzrostu) i potężny wódz mongolskiego zakonu, który najechał Ascheraden. Okrutne bydlę i zdradziecki pies – nieodmiennie i niezaprzeczalnie.

Oswin – młody benedyktyn z klasztoru Gottelheim, niewinny, szlachetny (być może nieco się zmieni, bowiem pomaga sierżantowi Uwe w bimbrownictwie), spędził miłosną noc z Roswithą zamordowaną później przez Hunolda von Urner.

Phellipe d’Aurillac – kupiec i przywódca grupy albigensów, którzy osiedlili się na terenie komturii.

Ragnar von Meleuthin – młodziutki (18 lat w 1239) rycerzyk służący swego czasu pani Anneke von Klutzheim. Po śmierci swej patronki przeszedł na służbę Zakonu i zajmuje się Klutzheim, chroniąc te ziemie przed wrogiem. Odważny, choć w boju nieobyty (natomiast całkiem nieźle wyszkolony za sprawą komtura von Altruppina oraz jego rycerzy i knechtów). Nieśmiały, a przy tym zakochany w Tekli.

Raimbaut de Vaiqueras († zima 1237) – prowansalski truwer, piękniś i niecnota, która przyczynił się do śmierci jednej ze swoich kochanek – Ermengardy de Creusot. Okaleczony przez jej brata, Vulfoliaca został zepchnięty prze Blankę van Meer do piekielnej szczeliny.

Roger z Lubeki († 22 września 1236) – brat zakonny z Ascheraden, cichy zarządca majątku komturii, poniósł śmierć pod Szawłami w boju z Litwinami.

Roger von Scheusal († wiosna 1239) – właściciel ziem sąsiadujących z Ascheraden i Klutzheim, jak się okazało także przeklęty wilkołak oddany Szatanowi. Uprowadził wraz ze swoimi bandytami Teklę, za co spotkała go zasłużona kara z rąk braci zakonnych z Ascheraden oraz mądrej pani Blanki.

Roswitha († zima 1237) – piękna mniszka zamordowana przez Hunolda von Urner.

Samigina – demon, który potrafi przybrać postać osła lub małego konia, sługa Asmodeusza.

Sicland de Vereches († lato 1235) – opętany przez diabła templariusz ścigający Sefardyjczyków. Zabity przez Kawalerów Mieczowych podczas obrony żydowskiej osady.

Spidala – córka Taksisa Aizkrauklisa oraz czarownica i jedna z vilkacis. Uciekła, kiedy objawiła się w wilczej postaci mieszkańcom Aškere. Słuch po niej zaginął.

Spytko z Nienacka – polski rycerz, chudy jak szczapa, wysoki, jowialny, skłonny do pijaństwa. Przyjaciel Dąbały z Pacierza.

Staburadze – bogini Dźwiny, bogini będąca upostaciowieniem rzeki. Czarująca, mądra choć nieco pozbawiona cierpliwości w kontakcie z Georgiem von Altruppinem.

Szary Starzec – opiekun Tekli, uwolniony wraz z nią po starciu z Żmudzinami w 1234 roku, żerca. Tajemnicza persona władająca zapewne pogańską magią. Wedle niektórych któryś z bogów łatgalskich (Dievs?)

Tajmniczy Litwin od Oruchana – tajemniczy Litwin od Oruchana, który zapewne jest vilkacis.

Tajemniczy Mongoł od Oruchana – tajemniczy Mongoł od Oruchana, jego szaman, który zmienia się w jastrzębia.

Taksis Aizkrauklis – władca Aizkraukle, dawny kniaź ziem tworzących obecną komturię, bezlitosny. Wydaje się, że utracił poparcie wśród miejscowych, ojciec Spidali.

Tekla – dziesięcioletnia w chwili odbicia z łap Żmudzinów (1234) tajemnicza dziewczynka o tajemniczych mocach przepowiadania przyszłości i dostrzegania tego, czego zwykli ludzie nie mogą dostrzec. Z jakiegoś powodu vilkacis pragną ją porwać, czyżby była dzieckiem jednego z nich? W tej chwili pod opieką i wychowaniem Blanki van Meer oraz Kawalerów Mieczowych z Ascheraden.

Ulrich von Schwerin – brat zakonny w sile wieku (25 lat), dowódca posiłków (dwu zakonników, dwu polskich rycerzy – Dąbała i Spytko oraz kilkunastu knechtów) wysłanych na pomoc Ascheraden zaatakowanemu przez Mongołów. Pewny siebie, pewien, iż nic nie może stanąć na drodze szarżującemu rycerstwu.

Viskus – († lato 1240) łatgalski starszy wioski Vietalva, dusigrosz, cwaniak i kombinator, za plecami zwany Nichujem od swej ulubionej odzywki („Podatki płacić? Z czego? Ni chuja nie mamy!”) Pojmany przez Mongołów i okrutnie przez nich okaleczony, dobity z rozkazu komtura von Altruppina.

Volkwin Schenk († 22 września 1236) – wielki mistrz Zakonu Kawalerów Mieczowych, poległ pod Szawłami.

Volkwin von Winterstein – herr meister (czyli inflancki mistrz krajowy) Kawalerów Mieczowych, przywódca zakonu po katastrofie pod Szawłami.

Vulfoliac de Creusot († zima 1237) – zawzięty rycerz szukający pomsty na Raimboucie de Vaiqueras za śmierć swej siostry Ermengardy. Zaprzedał duszę diabłu, by osiągnąć swój cel. Po śmierci trubadura popełnił samobójstwo, rzucając się na miecz Georga von Altruppina.

Wecelo – mniszek, który ponoć śni wizje zsyłane przez Boga. W pełni kontrolowany przez Hernulfa z Agnesettin.

Werner – tajemniczy kowal, który na wiosnę 1239 roku przybył do komturii, uciekłszy z Rygi (prawdopodobnie zatarg z przestępczym półświatkiem), całkiem niezły płatnerz.

Werther – opat benedyktyński z Rygi, podwładny biskupa Nicholasa realizujący jego politykę.

Wilfred von Bremen († 22 września 1236) – poprzedni komtur Ascheraden, arogancki choć inteligentny i mądry zarządca komturii, arystokrata z Bremy, poniósł śmierć pod Szawłami (22 września 1236) w boju z Litwinami.

Wilhelm z Modeny – legat papieski, duchowny z zakonu kartuzów, niezwykle wpływowy polityk papieski, protektor zakonu krzyżackiego, zniewieściały koneser męskich wdzięków.

Yves de Lagnac – bretoński rycerz, katolik, który jako pokutę (za udział w antykatarskiej krucjacie) wziął sobie za obowiązek ochronę albigensów d’Aurillaca.

 Riga

Miejsca

Aizkraukle – gród Taksisa Aizkrauklisa, dawnego kniazia na tych ziemiach.

Araisi – łatgalska wioska ochraniana przez Oliviera von Vikste.

Ascheraden – zamek Kawalerów Mieczowych nad Dźwiną, w 1238 ostatecznie przebudowany na ceglaną fortecę. Zarazem nazwa komturii zakonnej obejmującej ziemię jednego z podbitych plemion łatgalskich. Pierwotnie tu znajdował się gród kniazia Aizkrauklisa.

Aškere – wioska łatgalska, pogańska choć lojalna wobec Kawalerów Mieczowych.

Dynaburg – najdalsza na południe osada zakonu Kawalerów Mieczowych. Miejsce handlu z Litwinami.

Dzukste – niewielka wioska łatgalska w komturii Ascheraden. Ze względu na położenie (lewy brzeg Dźwiny) rzadko odwiedzana przez braci zakonnych i ich ludzi.

Dźwina – największa rzeka ziem zakonnych, patronuje jej bogini Staburadze.

Gottleheim – klasztor benedyktyński.

Klutzheim – kilka wiosek oraz dwór rycerski, dawne ziemie Anneke von Klutzheim, teraz należące do komturii Ascheraden. Dwa razy mniejsze od komturii, ale mające więcej mieszkańców.

Kockenhuse – zamek Kawalerów Mieczowych (i kolejna komturia) nad Dźwiną, dzień drogi na południe od Ascheraden.

Kulm (Chełmno) – zamek krzyżacki w Prusach wybudowany przez Hermanna von Balka.

Lennewarden – Najbliższy na północ zamek zakonny (i komturia) położony nad Dźwiną.

osada albigensów – osada zamieszkała przez ponad setkę prowansalskich albigensów (katarów), uznanych za heretyków przez Kościół.

osada bractwa św. Łazarza – wybudowana w 1238 osada trędowatych, spalona w 1239 podczas szturmu wojsk zakonu. Kara za wyznawanie Szatana.

osada Sefardyjczyków – wybudowana na krawędzi lasu osada żydowskich wygnańców z Hiszpanii.

Ryga – stolica ziem chrześcijańskich w Inflantach, siedziba biskupstwa.

van Meer – dwór czeskiej wdowy I szlachcianki, Blanki van Meer. Wybudowany w 1237.

Vietalva – wioska zamieszkała głównie przez pogańskich Łatgalów. Coraz bardziej chrystianizująca się.

von Urner (von Vikste) – dwór rycerza Hunolda von Urner, po jego śmierci oddany Olivierowi von Vikste.

Ascheraden_BG

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Crusaders of the Amber Coast, Raporty z sesji. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Krzyżowcy z Bursztynowego Wybrzeża – kampania w pigułce

 1. Maro pisze:

  Poproszę o podawanie prawdziwych danych! Wg wywiadu szlachetnego i miłosiernego sierżanta Uwe typ znany jako „tfu” Olivier von Vikste wcale nie jest taki rycerski i szlachetny! To zwykły… pedał i do tego lubi facetów!!! Mam świadków, a jak nie mam to zaraz się znajdą 😉

 2. karprpg pisze:

  Faktycznie Fox jakoś tak odmiennie postrzega ten świat 😛

 3. Senmara pisze:

  Brakuje co najmniej jednej lokacji: bimbrowni. I jest baaaardzo okrojona postać pewnej panny z jeziora. Może nie powinnam o niej wiedzieć, ale wiem – bo słyszałam niejedno. Tekla uważa, że wujek nie powinien się zadawać z eeeee… Pannami nieodpowiedniej prominencji, bo się nigdy odpowiedniego kuzynostwa nie doczeka. I na kogo Tekla będzie mogła liczyć, gdy całe wcześniejsze pokolenie posiwieje? No, co prawda po okolicznych wsiach biega sporo dzieciaków do wuja Uwe podobnych ( jakby skóra zdarta, ale nikt głośno nie powie) ale jakby co, to ona, panna bez rodziny, no sami wiecie. I to wcale nie są słowa Blanki, bo Tekla jest już dorosłą panienką, poza tym Blanka poszła do swojej sypialni z migreną po przeczytaniu wieści, że niby do czyjejś śmierci się przyczyniła. Lepiej tam nie wchodzić a potem należy posłać dyskretną służbę, żeby pobite dzbany posprzątała

 4. karprpg pisze:

  Poprawione.
  Bimbrownia była gdzieś w piwnicach naszej warowni. Znaczy się, ta główna bimbrownia, bo są jeszcze te po wsiach, tych nie ogarniam.

 5. senmara pisze:

  A, tak, tylko po opisie nie wiedziałam, że to ona. Stanowczo zbyt powściągliwie opisana 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s