KB#52: Serwis, forum, fanzin.

Z przyjemnością biorę pod płetwy 52 edycję Karnawału Blogowego, w której chciałbym się zastanowić nas sensem i potrzebą istnienia w sieci miejsc skupiających fanów naszego hobby, takich jak: Serwis, forum, fanzin.

kb2014popr

Pomysł na temat bieżącego Karnawału Blogowego nasunął mi się podczas czytania wpisów, a także pisania własnej notki na prowadzoną przez Gry Fabularne 50 edycję KB, poświęconą publicystyce. Raz, że miałem lekki niedosyt, dwa – wiele pytań zaczęło kłębić mi się w głowie. Mimo, iż treści zawarte w serwisach, czy regularnie ukazujących się periodykach internetowych to obecnie tylko skromny wyrywek tego co publikuje się w sieci, to właśnie nim chciałbym poświecić 52 edycję karnawału. Do tematu na dobre przekonało mnie pojawienie się Spotkań Losowych. Gwiezdny Pirat zamilkł w maju 2013, Rebel Times ogranicza zawartość poświęconą grom fabularnym, a tymczasem komuś się jednak chce robić nowy fanzin. Więc może ktoś jednak tego potrzebuje?

Czy pisanie dla portali przynosi jakiekolwiek profity, choćby tak niewymierne jak prestiż? Czy funkcja informacyjna serwisów ma jeszcze rację bytu? Czy miejsca zbierające fanów RPG do kupy są komuś potrzebne? A może wystarczy jeden Facebook? Czy wobec raczkującego rynku gier fabularnych jest waszym zdaniem szansa na powstanie profesjonalnego serwisu, czy pisemka sieciowego? Tak, mam na myśli takie robione dla zysku. A może jednak jesteśmy skazani na „fani dla fanów”? Wszak nawet rodzimi wydawcy często starają się utrzymać w tej branży, bo są właśnie fanami.

Czy korzystacie z serwisów o grach fabularnych, dyskutujecie na forach, czytacie ziny od deski do deski? Czy to wszystko jest wam potrzebne? Jeśli nie, to co musiałoby się zmienić, jakie chcielibyście dostawać materiały, aby takie miejsca były dla was atrakcyjne? Co mogłoby was przekonać do ich współtworzenia? Jak wyglądałby fanzin Waszych marzeń, taki, na który czekalibyście z przysłowiowymi wypiekami na twarzy?

Czujecie się częścią jakiejś sieciowej społeczności? Zaglądacie na fora i portale gdzie jesteście rozpoznawalni po nicku, czy nazwisku, a sami rozpoznajecie innych? A może serwisy i fora mają swoje „złote lata” za sobą? Może wszystko zostało już napisane i przedyskutowane, albo formy wypowiedzi dążą do maksymalnego uproszczenia i nie ma już miejsca na obszerne dyskusje?

Czy istnieją dla was marki z którymi się identyfikujecie, albo takie które darzycie szacunkiem? Czy być w czołówce Quentina, pisać do Rebel Timesa, albo być redaktorem serwisu o grach RPG coś dla was znaczy? A może to wszystko to tylko próżność i lans?

Na wasze teksty czekam do końca miesiąca, a że luty jest najkrótszy, nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Linki do wpisów proszę umieszczać w komentarzach. Chętnych do poprowadzenia kolejnej edycji zapraszam do zgłaszania się w komentarzu pod tym tekstem.

W 52 edycji Karnawału udział wzięli:

1. Misiołak: Zamiast recenzji – Spotkania losowe 01/2014

2. Falven: Serwis, forum, fanzin.

3. Karp: Wywiad z Maciejem Reputakowskim

4. Morel: Czy serwis internetowy o rpg to kopalnia fejmu?

5. Tomakon: Serwis, forum, fanzin.

6. Bohomaz: Kasztany

7. Pafnucy: Bez sensu

8. Enc: Nie płacę, wymagam

9. Borejko: Serwis, forum, fanzin – jaki, jaka, jakie?

10: Jadowy: Serwis, Forum, Fanzin; czyli Karnawał Blogowy #52

Zapraszam też do udziału w ankiecie dotyczącej 51 edycji Karnawału Blogowego RPG, do której link znajduje się na dole podsumowania Bohomaza.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Karnawał blogowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

32 odpowiedzi na „KB#52: Serwis, forum, fanzin.

 1. Enc pisze:

  Bardzo fajny temat, na pewno coś napiszę.

 2. Pingback: KB #52 – Serwis, forum, fanzin. |

 3. felven pisze:

  http://blog.felven.pl/?p=19
  Dość krótko, pierwszy raz biorę udział, oby nie ostatni.

 4. morelass pisze:

  Kurcze – możliwe, że sam popełnię jakiś wpis :>

 5. bohomaz pisze:

  Mr. Karpiu mam sprawę a nie mam Twojego maila. Czy skontaktowałbyś się mailowo na bohomaz (at) gmail.

 6. Sakwan pisze:

  Może się nie spóźnię!

 7. Sakwan pisze:

  A jednak się spóźnię :/

 8. karprpg pisze:

  Do zakończenia KB#52 zostało niespełna osiem godzin, wszelkie wpisy bardzo mile widziane. Z racji ograniczonego dostępu do Internetu podsumowanie pojawi się dopiero w poniedziałek. Ktoś chętny do poprowadzenia KB#53?

  • bohomaz pisze:

   Ja mam dobry (moim zdaniem) temat: Warhammer.
   Ale prowadziłem niedawno 51-szy to może nie będę znowu kradł czasu antenowego 🙂

   • Misiołak pisze:

    Bo ja wiem – mieliśmy w zeszłym roku 30 dni Warhammera

   • bohomaz pisze:

    Fakt. Myślałem o nim, gdyż przez popularność byłaby szansa na spore zainteresowanie. Można w rozwinięciu tematu wskazać jakieś inny kierunek niż tamte „30 dni”? Może np. przygoda – chyba każdy grał w Młotka to niech wygrzebie najfajniejszą jednostrzałówkę albo rozpisaną lokację lub organizację. W stylu przydatnych modułów na sesję. A i temat sam się narzuca: „Ale po co skoro jest Warhammer?” 😀 (się ostatnio głowię czemu ten system jest aż tak popularny, bym z chęcią pofilozofował z kimś)

  • karprpg pisze:

   Ja miałem pomysł awaryjny na Gadżety, czyli kostki, ołówek i kawałek kartki, czy cały ten odpustowy bajzel, który tak lubię. Ale dwa razy z rzędu? Bez przesady.

 9. jadowy pisze:

  U mnie i mało czasu i częsty problem z Internetem
  (tekst i link znowu na ostatnią chwilę), więc na
  razie ja się nie będę na to porywał. Ale może
  się wezmę za podejście numer 55? Taka ładna liczba 😛 .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s